Sproud är en svensk innovation. Sproud föddes från en svensk familje-investeringsgrupp som heter Findeln Holding i Malmö 2018. 

I slutet av 2019 erhöll en svensk investeringsgrupp Dream Beverage 50% i Sproud för att finansiera internationell expansion.

Vill du komma förbi vårt kontor och ta en kopp kaffe, snacka om Sproud eller bara säga hej? Du hittar oss här!

VILL DU BLI EN DEL AV OSS?

Just nu letar vi efter grymma kollegor till the ALT side

THE TEAM

SARA
BERGER

Global CEO 
sara.berger@sproud.se

MARIA
TEGMAN

Marketing Director & Co-founder
maria.tegman@sproud.se

Bill
Lange

General Manager North America
bill.lange@sproud.se

Lori
Latham

General Manager UK
lori.latham@sproud.se

CHRISTOPHER ROBERTSON

R&D Director & Co-founder
christopher.robertson@sproud.se

Christopher
Fröjd

Chief Accountant christopher.frojd@sproud.se

Alfred
Åkesson

Sales Manager Sweden
alfred.akesson@sproud.se

Per
Nilson

Sales Exports
per.nilson@sproud.se

Malin Goransson

Malin
Göransson

Quality Manager
malin.goransson@sproud.se

Jesper Lykkeberg Global CFO

Jesper
Lykkeberg

Natalie
Fresia

Brand Experience Manager
Sweden
natalie.fresia@sproud.se

Sofia
Hultberg

Head of Content
sofia.hultberg@sproud.se

Samuel
Malik

Digital Marketing
samuel.malik@sproud.se

NICKLAS
JUNGBERG

Owner Chairman Of The Board
nicklas.jungberg@sproud.se

HALLÅ DISTRIBUTÖRER!

Vill du hitta Sproud hos din lokala butik eller café? Kontakta oss!